رمان بخونم یا نه؟


سلام
من دختری شانزده ساله ام و همانطور که میدانید احساسی هستم و من این احساسات خود را با خواندن و نوشتن رمان ارضا میکنم.
مگر بد است که شخصی رمانتیک باشد و رمان بخواند؟ آخر مادر و خواهرم با این کار من مخالفند.
من رمان هایی که به چاپ میرسد را خوانده ام اما اصلا جالب نیستند و رمان های خارجی هم با فرهنگ ما تطابق ندارد، تا اینکه به رمان های سایت های مختلف رجوع کردم.
به نظرم آنها دید ما را نسبت به جامعه روشن تر میکنند اما از نظر خواهرم این رمان هامناسب سن من نیست چون مطالب آن باعث بروز مشکلاتی در نوجوانان میشود ولی من خودم اینطور فکر نمیکنم.
میخواستم بدانم آیا خواندن این رمان ها گناه دارد یا خیر؟
مگر بد است احساسات آدم زیاد شود و مطالب رمان ها باعث خنده وشادی ویا گریه و اندوه شود؟
لطفا راهنماییم کنید.
مرجع من رهبری هستند.
با تشکر

پاسخ:

رمان خوب یا بد؟
سلام خواهر محترم
خیلی خوبه که رغبت و تمایل به مطالعه دارید ولی به نکات زیر دقت کنید که در ضمن مطالعه از آسیب ها هم برحذر باشد و رشد شخصیتی متعادل داشته باشد.

برای پاسخ به سؤال به طور فشرده نکاتی را به عنوان پیش نیاز و مقدمه بحث بیان می کنم:

ابعاد شخصیت

شخصیت ما ابعاد زیستی، فطری، احساسی، هیجانی، تجسمی، اجتماعی، ظاهری و رفتاری، شناختی دارد. اگر به این امر دقت کنیم شخصیت ما یک بعدی رشد می کنند. فردی که فقط به پرورش اندام فکر می کند یک بعد از شخصیتش به صورت کاریکاتوری رشد کرده و در ابعاد دیگر عقب می ماند. فردی که به صورت افراطی برون گرا است از رشد متعادلی نخواهد داشت.

انواع هیجانات
هیجان از جهتی به دو قسمت مثبت و منفی تقسیم می شود. غم، شادی، اضطراب، عشق، خشم، ترس و ...هیجان های اصلی هستند. هیجان های فرعی از ترکیب این هیجان ها متولد می شوند.


مدیریت هیجانی
فردی که شخصیت بهنجار و کاملی دارد هوش هیجانی بالایی دارد؛ یعنی هیجان های خود را خوب می شناسد و آنها را مدیریت می کند. فردی که ثبات هیجانی ندارد. دمی دمی است و یا یک بعد هیجانش قلمبه و متورم است از نظر سازمان روانی به هم ریخته است و باید سریع تنظیم شود وگرنه این به هم ریختگی روی شناخت، رفتار، تجسم ذهنی، روابط اجتماعی و...او اثر منفی می گذارد.

اقسام رمان
رمان به داستان بلند خیالی گفته می شود. برخی وقنی می شنوند که مثلا مقام معظم رهبری بیش از 2000 رمان خوانده اند تعجب می کنند که ایشان که اهل مطالعه هستند و وقتشان به شدت پر است چگونه وقت می کنند رمان بخوانند. در واقع این افراد باید بدانند بر خلاف تصور عموم همه رمان ها رمانتیک و عاشقانه نیست. رمان ها اقسامی دارند: رمان های آموزشی، فلسفی، حماسی، پلیسی، تاریخی و عشقی.
هر رمانی ارزش خواندن ندارد. بنابراین افراد باید متناسب با شخصیت، ارزش ها، اهداف علمی و علمی و دینی رمان ها را گزینش کنند. که جوانان و نوجوانان باید برای مطالعه رمان ها با افراد متدین و متعهد مشورت کنند.

گزینش رمان
ائمه (علیهم السلام ) فرمودند ببینید علم تان را از چه کسی می گیرید. ما هم برای خواندن رمان باید ببینیم نویسنده کیست و چه شخصیت و ارزش هایی دارد. رمان داستان بلند است رمان نویس (مثبت یا منفی) برای تزریق افکار خود در قلب و ذهن مخاطب هیچ عجله ای ندارد. بنابراین هم شبهات و هم باروهای منطقی و هم افکار التقاطی و اباحه گرانه خیلی با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا می گیرد و ریشه می دواند.

دوران نوجوانی و جوانی

دوران نوجوانی و جوانی با احساسات و اضطراب ها و هیجان های متنوع و متناوب همراه است. اگر خود فرد از خودشناسی بی بهره باشد از رشد متعادل باز می ماند و در رابطه خوب با خود و دیگران محروم می شود. نوسان هیجان های مختلف به طور طبیعی در دختران بیشتر است. بنابراین باید تعادل را حفظ کنیم مانند راننده ای که گاهی به موقع گاز می دهد و زمانی ترمز می گیرد باید ماشین شخصیت مان را در مسیر رشد و تعالی و تعادل جهت دهیم. کسی که شرایط ازدواج را ندارد و با رمان های عشقی می خواند و احساس نیاز به جفت در او تشدید می شود باید خیلی با احتیاط رمان بخواند و در کنار خواندن رمان کتاب های دیگر مطالعه کند اهل مشورت و تحقیق هم باشد تا مانع رشد کاریکاتوری شخصیتش شود. گاهی رمان ها خیلی خیالی و طور از واقع هستند.اگر خواندن رمان با «تحلیل منطقی» همراه نباشد فرد در عالم خیال فرو می رود و اگر زمینه های خانوادگی، شخصیتی و... طوری باشد که او را به عالم «خیالپردازی» سوق دهد از عالم واقع دور می شود و زندگی او در جامعه دچار خلل می شود این فرد وقتی می بیند «انتظاراتش» با «امکاناتش» تطابق همخوانی ندارد دل مرده و افسرده و ناامید می شود. مثلا چنین فردی در همسرگزینی تابع احساسات و هیجانات است و حتی سخن مشاوران ازدواج با تجربه را جدی نمی گیرد. وقتی مثلا مشاوری می گوید شما از نظر شخصیتی با هم هخوانی ندارد در جواب می گوید ولی حس من به من در دروغ نمی گوید. یا وقتی این فرد با دیدن فردی عاشق او می شود بدون هیچ شناخت قبلی حاضر نیست درباره فرد مقابل تحقیق کند و معیارها و تناسب ها را لحاظ کند.

توصیه های تربیتی

1. حال گیری خدا:خداوند خالق ما است و از مادر به ما مهربان تر است. نیازی ندارد تا ما با رعایت دستوراتش او را بی نیاز کنیم و مشکل و عقده روانی و نقصی ندارد تا از اذیت ما شاد شود و لذت ببرد. اگر به ما گفته که تهییج شهوت با خیالپردازی، تصویر، داستان و فیلم، و... حرام است و یا ما را از خواندن داستان های مفسده انگیز و شبهه برانگیز و الحادی و گمراه کننده منع کرده است به خاطر رشد متعادل شخصیت ما است. بله گاهی گناهان لذت دارند ولی مهلک است مانند غذاهای سرطان زا که لذیذ هستند ولی مهلک.
2. بمب شادکامی: ما در ارتباط با افراد، کتب، رسانه ها و...باید دقت کنیم که رشد همه جانبه پیدا کنیم. متأسفانه رسانه ها و تبلیغات تجاری و سریال هایی که از غرب تقلید می کنند و عرف زندگی اجتماعی را لحاظ نمی کنند بدتر از بمب ساختمان شادکامی جوانان و اقشار جامعه را منهدم می کنند چرا که معادله شادکامی را به هم می زنند.
3. معادله شادکامی:شادکامی حاصل تنظیم واقع بینانه انتظارات با امکانات (درونی و بیرونی)است؛ به هم دلیل می بینم که جوان امروزی نداشتن امکانات مادی مانند ماشین و مسکن را با برابر ناکامی می داند در حالی که اگر به توانایی ها و استعدادها و توکل و همت بالا متمرکز شود شادکام می شود و موفقیت مادی و معنوی کسب می کند.
4. تجارب شخصی:برخی از مطالب برای خود شخص محرک شهوت است بنابراین خودش نباید آنها را بخواند.
5. ابزار جنگ نرم:رمان هایی که به طور ناشناخته از سایت های مختلف دانلود می کنید مناسب نیستند. این اشتباه است که بگوییم هر چیزی ارزش یک بار تجربه کردن را دارد. رمان یکی از قوی ترین ابزارهای جنگ نرم است. برخی از رمان ها ویروس هایی در ذهن ایجاد می کنند که با جان کندن هم نمی توانیم آثارات منفی آن با پاک کنیم مانند قبح شکنی زنای با محارم ، سکس ضربداری، اباحه گری در مسائل محرم و نامحرم و اختلاط زن و مرد با نامحرم و... در قالب داستان. (اعترافات مجرمان اینترنتی افرادی که از انگلستان برای قبح شکنی، این داستان ها را می نوشتند و منتشر می کنند را از سایت گرداب و فتا بخوانید)
6. شرطی سازی:در جنگ نرم از فرایند شرطی شدن در رمان ها استفاده می کنند یعنی به زبان خودمانی یعنی با پنبه سر بریدن. برای القا مطالب فاسد و نامشروع یا خرافات و شایعات و یا زودن مطالب درست و شرعی آن را در کنار صحنه های ذهنی مثبت یا منفی می آورند. ( فوق العاده دقت کنید)
7. نگاه نقادانه و نه مطالعه منفعل:همان قدر که رمان می خوانید به تفکر و مطالعه و مشورت و نقد و تحلیل در شنیده ها و خوانده و محتوای رسانه ها اهمیت بدهید. حین مطالعه برای خودتان سؤال طرح کنید و شبهات را بپرسید. خودتان را به عنوان یک نقاد در نظر بگیرید نه این که ذهن تان را مانند بودم نقاشی در اختیار نویسنده قرار دهید تا طرح خود را در آن بکشد.
8. غربالگری:برای این که گرفتار شبهات و افکار ناصحیح دینی یا منطقی نویسنده قرار نگیرید برای گزینش رمان مشورت کنید.
9. مشورت برای گزینش:برای گزینش رمان برای کودکان و نوجوانان و جوانان از افراد متدین و متعهد و البته آنهایی که ذوق نویسندگی و ادبی دارند مشورت کنید. (مانند کارشناسان ماهنامه دیدار آشنا، خانه خوبان، حدیث زندگی، معارف، سلام بچه ها، سنجاقک،پوپک و..) برای دریافت اطلاعات بیشتر:
http://www.hawzah.net/FA/Magazine/List
http://www.dte.ir
www.poopakmag.ir
khaneh.khooban@gmail.com
http://pajuhesh.irc.ir/product/magazine/list/mag/39375

منبع:‌سایت انجمن گفتگوی دینی، بخش مشاوره و تربیت، مشاور: حامی
موفق باشید

 

/ 0 نظر / 29 بازدید