جانور شناسی ( مرد با غیرت جانور شناس هم هست)

«یا مَن لا یَخفی علیه ذرهٌ فی العالمینَ؛
ای کسی(خدایی) که ذره‌ای در جهانیان از او مخفی نیست.»


جانور شناسی
برخی از خانم‌ها، خواهر مجرد خود را از روی مهربانی به منزل خود می‌برند از آن‌جا که برخی مردها جانورند و برخی می‌توانند، جانور هم شوند، لازم دیدم چند توصیه مهم بکنم. این توصیه های چیزهایی است که از مشاوره‌ها حاصل شده است.
دختر خانمی می‌گفت:
وقتی خواستم منزل یکی از خواهرانم بروم و چند روزی آن‌جا باشم، خواهر بزرگ‌ترم مانع می‌شد ولی من اصرار می‌کردم که بروم. ممانعت او سودی نبخشید و من رفتم. صبح یکی از روزها وقتی خواب بودم احساس کردم کسی نزدیکم خوابیده چشمانم را باز کردم دیدم خود شوهر خواهرم بود او اصرار داشت تا با من رابطه داشته باشد. من که حسابی ترسیده بودم داد می‌‌زدم، خواهرم را صدا می‌زدم و قسمش می‌دادم که دست از سرم بردارد...
قیافه او طوری بود که اصلاًً کسی حتی خواهرم به او شک نمی‌کرد. مورد اعتماد پدرم بود به گونه‌ای که می‌ترسیدم داستان را به پدرم بگویم. از سویی هم از خراب شدن زندگی خواهرم هم می‌ترسیدم. وحشت داشتم که با گفتن من، کار به جدایی بکشد. وقتی خواهرم آمد متوجه شدم که به بهانه‌ای او را برای خرید فروشگاه فرستاده بوده‌است. اصرار کردم که باید برگردم. وقتی رفتم منزل‌مان داستان را سربسته به خواهر بزرگم گفتم او گفت من می‌خواستم مانع بشوم ولی تو اصلاً به حرفم گوش ندادی. بعداً متوجه شدم که آن جانور با دوتا خواهر بزرگ ترم با زور ارتباط داشته است.


مرز روابط
متأسفانه بسیاری از خانم‌ها و حتی مردان‌شان در روابط خانوادگی بین محرم و نا محرم فاصله‌ای و حریمی قائل نمی‌شوند. خیلی‌ها داماد و یا برادر شوهر و... را محرم به حساب می‌آورند در حالی که به تصریح قرآن کریم نامحرم هستند. خداوند بهترین و عالم‌ترین روان شناس عالم موجوداتی را که خلق کرده است بهتر می‌شناسد که چگونه باید رفتار کنند بنابراین همان گونه که از نمونه بالا و موارد مشابه روشن است با عمل به دستورات دینی به خودمان کمک می‌کنیم نه خدا. از این بالاتر بین محارم نیز رابطه‌ها نباید از مرز شرعی بگذرد. محرم بودن به این معنی نیست که زنان و مردان اصل عفاف و حیا را در پوشش خود رعایت نکنند و لباس تحریک آمیز بپوشند. بسیاری از مادرخانم‌ها تصور نمی‌کنند که داماد ممکن است با پوشش بد او به گناه بیفتد. یا برخی از خواهران نمی‌دانند که برادران‌شان به ویژه آنهایی که مجردند با وضع نامناسب آنها ممکن است تحریک شوند و بعد گرفتار "احساس گناه" شوند. در خانواده‌هایی که ریشه‌های دینی کمتر بوده و مسائل پوشش را رعایت نمی‌کردند حتی تجاوز به محارم نیز رخ داده است.

یک تجربه
اهل بوشهر بود و مجرد. می‌گفت:
رفتم منزل دامادمان او در غیاب خواهرم مزاحمم می‌شود هرچه او را قسم می‌دهم که دست از سرم بر دارد ول کن نیست. از سوی دیگر می‌ترسم به خواهرم چیزی بگویم می‌ترسم زندگی شان به هم بخورد. آن قدر این مزاحمت‌ها زیاد شده که می‌ترسم کاری دستم بدهد و از همه بدتر این که می‌دانم اگر به پدرم هم حرفی بزنم من را باور نمی‌کند و می گوید تو مشکل داری و.....
به هر حال تصمیم گرفته‌ام با فردی که آمده خواستگاریم و هیچ تناسبی نداریم ازدواج کنم و از شر او راحت شوم.... در ضمن مشاوره گفتم به جای حل مسأله از آن فرار نکن. کاری که می‌کنی ممکن است تو را از چاله در آورد و درچاه بیندازد. از کجا معلوم این خواستگار از شوهر خواهرت عوضی‌تر نباشد و برای خواهر خودت و دختران فامیلت هم مشکل ایجاد نکند.

راه کارهای عملی
به خانم و خانم‌هایی که در وضع مشابه قرار می‌گیرند توصیه‌ می‌شود برای این که مسأله حل کنید از راه های زیر کمک بگیرید:
1.هرگز تنهایی منزل ایشان نروند.
2.اگر ناچار شدند بروند به هیچ وجه تنها نمانند.
3.اگر شوهر خواهرتان مزاحم شد اولاً لازم نیست به خواهرتان بگویید ولی به خواهرتان بگویید که مثلاً امروز او با من ظاهراً اشتباهی تماس گرفته بود. و....تا او گمان نکند که شما مسائل‌تان را از خانواده مخفی می‌کنید. او نباید احساس راحتی داشته باشد و مطمئن شود که شما از ترس( جدایی و...) مسأله را کتمان می‌کنید.
4.لباس‌های تحریک کننده نزد او نپوشید.
5.مراقب باشید از شما فیلم یا عکسی برهنه یا نیمه عریان در آلبوم خواهرتان نباشد.
6.از سخن گفتن غیرضروری پرهیز کنید. شوخی و خوش و بش او را با شنیدن و ادامه دادن تحریک نکنید.
7.اگر به شما تماس گرفت و متوجه شدید که قصد مزاحمت دارد «هرگز» پاسخ او را ندهید. توجه داشته باشید که پاسخ دادن یا حتی دشنام دادن به او در «دیکشنری مردانه اش» جور دیگری ترجمه می‌شود که معنی‌ آن به ضرر شما خواهد بود.
8.. در کل مستقیم یا غیر مستقیم به گوش او برسانید از شوخی نامحرم بدتان می‌آید.
9.مراقب رفتارهای غیرکلامی و زبان بدن‌تان( نوع نگاه، لبخند، نوع ایستادن، چگونگی پوشش و..) باشید برخی از این رفتارها ممکن است برای او ایجاد سوء تفاهم کند به یاد داشته باشید 75٪ از روابط ما را ارتباط غیرکلامی(زبان بدن) به عهده دارد..
10.از همان ابتدا گربه را در حجله سر ببرید. جوری برخورد کنید که بفهمد مسجد روابط، جای بی ادبی نیست. اگر ادامه داد او را تهدید کنید ولی تهدیدتان را تکرار نکنید چون او خواهد فهمید که اینها همه‌اش حرف است و عملی نخواهد شد.
11.اگر امر دایر مدار تجاوز به شما و آبرو بردنش شد، آبرویش را ببرید.

تغییر نگرش شیطان
گویند روزی شیطان همه جا جار زد که قصد دارد از کار خود دست بکشد و وسایلش را با تخفیف مناسب به فروش بگذارد. او ابزارهای خود را به شکل چشمگیری به نمایش گذاشت. این وسایل شامل: خودپرستی، شهوت، نفرت، خشم، آز، حسادت، قدرت‌طلبی و دیگر شرارت‌ها بود. ولی در میان آنها یکی که بسیار کهنه و مستعمل به نظر می‌رسید، بهای گرانی داشت و شیطان حاضر نبود آن را ارزان بفروشد. کسی از او پرسید: این وسیله چیست؟ شیطان پاسخ داد : این افسردگی‌( نومیدی از توانایی‌های خود و رحمت خدا و..) است آن مرد با حیرت گفت: چرا این قدر گران است؟ شیطان با همان لبخند مرموزش پاسخ داد: چون این مؤثرترین وسیلة من است. هرگاه سایر ابزارم بی‌اثر می‌شوند، فقط با این وسیله می‌توانم در قلب انسان‌ها رخنه کنم و کاری را به انجام برسانم. اگر فقط موفق شوم کسی را به احساس نومیدی،دلسردی و اندوه وا دارم، می‌توانم با او هر آنچه می‌خواهم بکنم.من این وسیله را در مورد تمامی انسان‌ها به کار برده‌ام. به همین دلیل این قدرکهنه است!

شعار این هشدار
در روابط با نامحرم برخورد حسنه بلی ولی اعتماد خیر.
منبع: محمدحسین قدیری، نرم افزار نیش ها و نوش ها
/ 2 نظر / 28 بازدید
نیلوفر

كاري نيست كه نتوان با اراده از پيش برد. همه ي دشواريهايي كه براي من پيدا شده به ياري اراده و اقدام، از بين برده ام.((گوته))

شیخ سلما

با سلام بسیار عالی از مطالب خوبتون ممنون