عرفان و درمان اختلافات زناشویی و اجتماعی


قانونی طلایی:ارتباط موفق( فایل صوتی بسیار زیبا و راهگشا)

 


توافق 70%


سؤال 69. چهار ماه است عروسی کرده‌ایم؛ امّا هیچ شور و نشاطی در زندگی ما نیست و سردی بر زندگی حاکم است. شوهرم از سر کار که می‌آید، دریغ از یک نگاه که به من بکند؛ یا تلویزیون تماشا می‌کند یا به کاری مشغول می‌شود و هیچ وقتی را برای من قرار نمی‌دهد. شاید این‌ها نکته‌های باریکی باشد؛ ولی در زمینۀ ‌همسرداری هیچ نکته‌ای را بلد نیست یا رعایت نمی‌کند. مشکل من هم این است که واقعاً نمی‌دانم چگونه همسرداری کنم؟ هیچ لذّتی از زندگی نمی‌برم. اصلاً انگار شوهرم نیست؛ تمام جسم و جانم افسرده شده. حسرت به دلم مانده است یک روز مثل آدم زندگی کنم و احساس زن و شوهری داشته باشم. آیا این زندگی درست می‌شود؟ او خوش‌اخلاق است؛ امّا با من قاطی نمی‌شود و البته من هم با دیگران بسیار خوش اخلاق هستم؛ ولی به او که می‌رسم، نمی‌توانم خوش‌رفتاری که با دیگران دارم، داشته باشم و من هم دچار تنش روحی شده‌ام. همیشه فکر می‌کنم که نقش بازی می‌کنم و تا به‌حال با او راحت نبوده‌ام. از شما می‌خواهم بفرمایید من باید چه کنم که رفتارم خوب شود؟

پاسخ آیت الله مظاهری: اوّلاً بدانید که توافق اخلاقی اگر هفتاد درصد باشد، بسیار خوب است و آن سی‌ درصد را باید با گذشت و ایثار و فداکاری جبران کنید.
قرآن کریم بالاتر از این می‌خواهد و آن اینکه اگر یک طرف بدی کرد، دیگری خوبی کند.
ثانیاً بنابر آنچه نوشته‌اید، شما از اوّل محبّت داشته‌اید و الان بسیار کم شده است. این کمبود محبّت را باید زیاد کنید و بدانید اگر نسبت به بدی او صبور باشید و از بگذرید، به مرور زمان خوب می‌شود.
ثالثاً بدانید شما به احساسات همدیگر ضربه زده‌اید و طبق آنچه نوشته‌اید، او خیلی تقصیر دارد و باید به آنچه نوشته شد، عمل کند و اگر چنین نکرد، شمایید که باید عمل کنید و او را بسازید و در این صورت، ثواب جهاد در راه خدا را می‌برید.
شما می‌توانید با تواضع و گذشت، آن عقده را که برای او بلکه برای خودتان پیدا شده است، به مرور زمان رفع ‌کنید؛ البته مشکل است، ولی میوۀ شیرین دارد و با کمک از خداوند به واسطۀ‌ دعا و توسّل و ترک گناه، پیروز می‌شوید. همسر صالح و شایسته کسی است که در این‌گونه شرایط، با محبّت و از خودگذشتگی، سردی زندگی را به گرمی مبدّل سازد.

منبع

 

حضرت آیت الله العظمی بهجت به تمام همسران این گونه حکیمانه سفارش می کنند:
« هماهنگی و موافقت بین زن و مرد در محیط خانواده از هر لحاظ و به صورت صد در صد برای غیر انبیاء و اولیا غیر ممکن است. اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و با صفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر و استقامت و گذشت و چشم پوشی و رافت را پیشه خود کنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد. اگر اینها نباشد اصطکاک و برخورد پیش خواهد آمد. و همه اختلافات خانوادگی از همین جا ناشی می شود.»

آیت الله بهجت: " وداع از این دنیا برای ما بسیار نزدیک است ولی ما آن را بسیار دور می بینیم. وگرنه این قدر با هم نزاع نداشتیم. هر دو طرف نزاع و یا یک طرف، مرگ را از خود دور می بینند. "

.........................

سؤال: زن و شوهری که بینشان خیلی اختلاف است، چه باید بکنند؟
جواب آیت الله بهجت: هر کدامشان که می خواهد رفع اختلاف شود یا فرد دیگر، صدقۀ متعدّد، به افراد متعدّد، به دفعات زیاد بدهند و برای اصلاح ذات البین زیاد هم دعا بکنند.

منبع:bahjat.ir

/ 1 نظر / 28 بازدید
سلام

سلاماز مطالب وبلاگتون خیلی خوشم اومد....دوس دارم بازم بیام ومطالعه کنم. خواهشی ازشما داشتم اونم اینکه به وبلاگم بیاید و به سوالم جواب بدید... چون برام مهمه...